Jump to content


Photo

How much do you spend on groceries


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#31 g0newiththewind

g0newiththewind

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,045 posts

Posted 07 April 2006 - 04:35 PM

I budget $300 a month but I really need to go through my receipts (that I keep unsure.gif) and do an average on what I'm spending.
BYE!

#32 Kell

Kell

    I have a pocketful of Jolly Ranchers. No. Really.

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 14,456 posts

Posted 07 April 2006 - 04:53 PM

We spend about 700 or so a month (includes nappies). LOTS of dosh spent on milk, Finn drinks a lot!

We also have 4 pets!
"Okay Mum, so if we can't find it at THIS place... Screw it!! Right?!"
"You use twitter Mama, so that must make youuuu... a twit?" Finn, 5
"Show Dadda your dance Mama! I like it when people laugh at you!" Finn, 5
J: Carrying a baby is the most special thing you can do! Finn:"Yeah... Except for having a sausage sizzle at my school!"


IPB Image


#33 Princessgirl

Princessgirl

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,834 posts

Posted 07 April 2006 - 06:02 PM

I'm still waiting for Rhi to scan her docket wink.gif

Oh and i spend $80 - $100 a fortnight but thats for one person

A & B ~ 1st November 2008
Mini Princess A ~ 5th Jan 2010
Mini Princess H ~ 10th Feb 2014


#34 RhiannonMichael&Baby

RhiannonMichael&Baby

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9,649 posts

Posted 07 April 2006 - 06:28 PM

QUOTE (Princessgirl143 @ Apr 7 2006, 06:02 PM)
I'm still waiting for Rhi to scan her docket wink.gif

laugh.gif

I went a teeny-tiny bit over my average last night - spent money I wouldn't normally spend on pretty smelling products for my hair! rolleyes.gif

Still under the $150 though... $143 to be exact ($60 can be written off thanks to the box of nappies & hair products) laugh.gif

xoxo


<center>IPB Image</center>

#35 Hamilton_angel

Hamilton_angel

    Frequent Poster

  • avid user
  • PipPipPipPip
  • 880 posts

Posted 07 April 2006 - 06:47 PM

$160 to feed two adults.

I purchase food for our 2xputty tats and 1xpuppy separately but sometimes include some treats for them in our basket.


#36 Allee

Allee

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,653 posts

Posted 07 April 2006 - 08:16 PM

We don't spend much at the supermarket, maybe only $50 a week for 2 people. That's for milk, bread, snacks, drinks, fruit/veg & toiletries (no meat, both vegetarian).

BUT we don't eat meals at home very often. Nearly every lunch (for both of us) is eaten out (restaurant/cafe/food court etc) and we would have takeaway/eat out for dinner at least 3-4 times a week. So we'd probably spend another $150-$200 a week on non-supermarket food. (Yes, we know we need to cut back on eating out, it's getting far too expensive.)
<a href="http://www.thebump.c...mpaign=tickers" title="Pregnancy"><img src="http://global.thebum...s/ttf203c.aspx" alt=" Baby Birthday Ticker Ticker" border="0" /></a>
<a href="http://www.thebump.c...mpaign=tickers" title="Getting Pregnant"><img src="http://global.thebum...s/ttf2039.aspx" alt=" Baby Birthday Ticker Ticker" border="0" /></a>
<a href="http://www.thebump.c...mpaign=tickers" title="Ovulation Calculator"><img

<a href="http://www.thebump.c...mpaign=tickers" title="Parenting Tips"><img src="http://global.thebum.../tt137cf1.aspx" alt=" BabyFruit Ticker" border="0" /></a>

#37 melhoneybee

melhoneybee

    Frequent Poster

  • avid user
  • PipPipPipPip
  • 880 posts

Posted 08 April 2006 - 09:13 AM

we spend around $150 a week on groceries for the 2 of us and 3 dogs. That includes everything except that we do eat out for dinner once a week and spend about $30 on that
]

#38 Ellie

Ellie

    Newbie

  • frequent poster
  • Pip
  • 50 posts

Posted 08 April 2006 - 07:06 PM

Aiming for a max of $140/week for 2 adults (for everything including meat, fruit and veg, 'top ups" during the week, cleaning/toiletries etc).
We used to budget for $120/week but since we started following the CSIRO diet 6 months ago found we were consistently spending over that amount. Because of all the meat and fresh fish. But I guess we decided that it was worth spending $12 and having the health benefits of fish, even though we could spend $3 and have pasta. This budget includes all lunches during the week and a healthy breakfast every day. I know we could get the cost down more and still be healthy (eg eat cereal every day) but find that having the variety helps me stick to a healthy eating pattern.
When we were students we spent heaps less than this, but ate pasta and tomato sauce a couple of times a week, and rice and vegies the rest of the time.
When we get a mortgage/baby I know we will have to go back to being more strict. Have learnt to make some good soups and casseroles that I can freeze which is useful.

Also I know we could save money by buying the fruit and veg and a fruit and veg shop instead of Woolies... sometimes the produce is so expensive there. I have never been bothered to do this in the past but now that the majority of our shopping list is fruit and veg I think we might start doing this...

#39 Candy

Candy

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,961 posts

Posted 08 April 2006 - 07:10 PM

I'm so not telling. Because we spend a fortune...and we eat out. huh.gif

#40 ~BJL~

~BJL~

    nom nom nom

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,187 posts

Posted 08 April 2006 - 09:24 PM

We spend $110 approx a week for 4 adults, althogh for the past few weeks it has been only about $90 to get everything we need.

One of our housemates rarely eats at home though, he really only uses the basics.


Me + Him married 03.12.05
pumpkin arrived 07.09.06 + mockingbird joined us 12.07.2010


all you need is love

#41 **** Sarah and Adam ****

**** Sarah and Adam ****

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 15,826 posts

Posted 08 April 2006 - 09:32 PM

To feed just the 2 of us and our dog between $60-$120. Depends on wether I get cleaning products or alcohol, and if we are having people over we usually get a fair bit of fruit/vegies or meat. So it varies!

#42 Channy

Channy

    Dealing with life's curve balls

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,811 posts

Posted 09 April 2006 - 10:15 AM

We spend between $130 & 150 and that's just the 2 of us ohmy.gif

I just don't know how to reduce it down - we mainly eat fresh fruit & vege, and all the leans meats (lotsa lamb) and fish. Hardly buy anything frozen/packaged, chip or anything like that - help!!!

I have started buying my fruit and veges from the fruit shop - but still prefer to buy my meat from Woolies - seems better quality than the butcher we have near by.
Chantelle & Karl
28th August 2004


<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie....om/512pp10.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>

Aidan Erich 20 Dec 08
Tabitha Alexandra 18 Jan 13
Maximilian 10 Feb 11 (RIP)
& 3 other little stars watching over us

#43 deez

deez

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 11,460 posts

Posted 09 April 2006 - 02:22 PM

We spend about $100 a week, 2 adults and 1 child.

#44 kisma

kisma

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,649 posts

Posted 09 April 2006 - 06:47 PM

approx $140 a week for two adults adn one dog, this doesnt include my lunch as i usually buy it everyday, and sometimes my dinner if im working night shift or just feeling lazy/dont want to eat what hubby's cooking.
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb2f.lilypie....om/uBccp11.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie....om/d45Kp11.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdf.lilypie....om/S5yfp10.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>

#45 ~*MrsJ*~

~*MrsJ*~

    fricken stalkers

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,562 posts

Posted 09 April 2006 - 09:04 PM

I am spending $300 - $400 / week. 2 adults, 3 kids (1 teen!)

That includes everything, no extras through the week (apart from Milk for Quinn)


another one with a Stalker.... bye bye!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users