Jump to content


Photo

How much do you spend on groceries


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#16 Nikki_A

Nikki_A

    Righting my wrongs - piece by piece

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,106 posts

Posted 05 April 2006 - 09:09 PM

QUOTE (gwen @ Apr 5 2006, 09:04 PM)
Rob calls me the Supermarket NAZI!


Neveerrr!??!??

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

<center>IPB Image </center><center>A Sister By Blood - A Best Friend By Choice</center>

#17 Silver Owl

Silver Owl

    Centurion

  • avid user
  • PipPipPipPipPip
  • 1,741 posts

Posted 05 April 2006 - 09:42 PM

We usually spend about $25 at the fruit and veg shop (all local produce) around $10 at the asian supermarket (the best coriander, tofu and bok choy) and about $40-$70 at the supermarket. So between $75 and $105. If I go with dh, we spend much more.
Also I find if I have to go to the supermarket if I forget something it always ends up being an expensive week.

I plan all our meals in advance, so usually just buy what we need, also we take lunches everyday, usually frozen homemade meals or leftovers.
I think we eat pretty well, and at the moment I am trying to make a couple of new dishes a week.

#18 Busterella

Busterella

    Oliver's Mummy

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 16,501 posts

Posted 06 April 2006 - 07:04 AM

50 a week and that includes lunches as well. That works out to be about $120 a week and that is for 2 adults.
<center>

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdf.lilypie.com/QNW6p11.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>



OUR WEDDING PHOTOS - JUST CLICK ON THE PHOTO AND VIEW AS A SLIDESHOW</center>

#19 CookiesandCream

CookiesandCream

    In love and Smiling.

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,690 posts

Posted 06 April 2006 - 08:19 AM

For us (Us is me and hubby no kids) we usually spend about $150.00 a fortnight, but we buy our lunches and hubby dosen't eat breakfast - I usually just buy a coffee and something really small for breakfast.

For our dogs and cat we spend about $50 a fortnight - thats for food, kitty litter and treats, but they also get lots of our leftovers from us as well.
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb3f.lilypie....om/PsBRp10.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Third Birthday tickers" /></a>

<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lb1f.lilypie....om/YWUVp11.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" /></a>



#20 Rochelle_mattie

Rochelle_mattie

    Member

  • frequent poster
  • PipPip
  • 170 posts

Posted 06 April 2006 - 10:07 AM

I'm spending round $150- 200 per week. Thats feeding 2 adults, 2 girls, 1 dog and 2 cats. That includes cleaning, toiletries, nappies and kitty litter. Love to cut down though,
<a href="http://www.TickerFac...rFactory.com/">
<img border="0" src="http://tickers.Ticke...event.png"></a>
I love you with all my heart and can't wait to get old with you!
I miss my baby boy Cameron RIP 30th July 2002-22nd Dec 2004!
<a href="http://www.3fatchick...-tracker/"><img src="http://www.3fatchick...25/65/116/.png" border="0"></a>

#21 Christian Troy

Christian Troy

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,749 posts

Posted 06 April 2006 - 10:32 AM

Used to be around $80-$100 a week, but now more like $130 as we have switched to a low GI diet with heaps more fruit and veg. Plus now I make H's lunch for him whereas he used to just eat lunch at work.

I know we could cut down, but we like eating nice food.

#22 alaia

alaia

    absofreakinlutely

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,919 posts

Posted 06 April 2006 - 10:41 AM

We spend about $200 - $250 per week and that is for 2 adults, 1 dog, 1 cat & 2 birds.

Just ask Rhiannon, I am the worst supermarket shopper. I throw everything into the trolley tongue.gif

#23 ...

...

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,589 posts

Posted 06 April 2006 - 11:35 AM

We allow about $130 p.w., including butcher, fruit & veg, and groceries - some weeks are a little less. 2 adults, including 6 breakfasts, lunches, & dinners, and 2 cats.

I doubt we could cut back if we tried - we eat almost only fresh food (fresh fruit & veg, meat - nothing packaged)... We probably only eat rice or pasta once a week, otherwise meals are mainly veg with some meat, chicken or fish.

For those who spend less, may I ask what kind of meals you cook? Fresh ingredients, or more frozen/packaged stuff? (Not that that's a bad thing, I heard frozen veg are just as good.) smile.gif

#24 NoodleSue

NoodleSue

    Frequent Poster

  • avid user
  • PipPipPipPip
  • 621 posts

Posted 06 April 2006 - 12:15 PM

We aim for $100 a week, some weeks its more and some weeks its less. This is eating mostly fresh food and not compromising too much on quality. This is for 2 adults including dinners/lunches and breakfasts 6 days a week. We allow for 1 lunch out on the work week and on weekends, we go to mum and dad's for dinner and go out too.




#25 ANGE080805

ANGE080805

    Frequent Poster

  • avid user
  • PipPipPipPip
  • 619 posts

Posted 06 April 2006 - 12:27 PM

we spend about $180 a week on just the two of us and with me soon going on maternity leave and the added expense of baby items i am really starting to freak.
I think im fairly sensible and always shop from a list and will by no frills where i can, but i just cant get it down. I spend about $30-40 at the fruit and veg and then the rest at woolies. Only by toiletries and cleaning products about once every three weeks or a month.
If anyone can give me some tips id greatly appreciate it!!
Thanks
Ange
IPB Image

#26 TraceyH

TraceyH

    Centurion

  • avid user
  • PipPipPipPipPip
  • 1,880 posts

Posted 06 April 2006 - 01:22 PM

We spend about $100 per week for 2 adults and 1 child. We use to spend more when we did a fortnightly shop but found that we would waste alot. So we swapped to weekly shopping and plan our meals. We hardly waste anything. We only eat fresh vegies and meats. I am lucky though as my hubby is an ex-chef so can make lovely meals with basic ingredients.

Oh and we have two dogs who we spend approximately $50 per month on.
Tracey & Craig - 31/8/02
Jessica Anne born - 31/12/03
Jasmine Sarah born - 30/5/07
"The only way it was meant to be"


\"IPB


#27 RhiannonMichael&Baby

RhiannonMichael&Baby

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9,649 posts

Posted 06 April 2006 - 03:44 PM

QUOTE (alaia @ Apr 6 2006, 10:41 AM)
We spend about $200 - $250 per week and that is for 2 adults, 1 dog, 1 cat & 2 birds.

Just ask Rhiannon, I am the worst supermarket shopper. I throw everything into the trolley tongue.gif

Britt: "Hmm... whats in that brightly coloured packaging over there? I haven't seen that before. Maybe I'll get two, or maybe three!"

laugh.gif

Ours has come down since Michael hasn't been coming with us. rolleyes.gif
Imogen has become quite the helper on a Thursday night - reaching for the fresh fruit & vegies from the stands and putting them into bags is her favourite wub.gif

xoxo
<center>IPB Image</center>

#28 ~BecD~

~BecD~

    M.I.A.

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,249 posts

Posted 07 April 2006 - 12:43 PM

We budget about $70 a week, but that generally means one huge shop $150 once every three weeks, and then just bread and milk when we need them

thats only for me and murray smile.gif

My Blog
TTC #1 since July 2006

#29 carls

carls

    i-do Addict

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,481 posts

Posted 07 April 2006 - 02:45 PM

I budget $150 / week and that includes everything, groceries, fruit, meat, etc. I usually spend around $100, the rest is our takeaway money or if we want to go out for dinner etc.

My cousin swears to me that she spends $160 / fortnight for 2 people. I don't know how anyone could possibly do that!!!!!!
IPB Image
Declan Benjamin

<a href="http://lilypie.com"><img src="http://b1.lilypie.co...om/KB8dp10.png" alt="Lilypie 1st Birthday Ticker" border="0" width="400" height="80" /></a>

#30 KennaSan

KennaSan

    Part of the Furniture

  • avid user
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,274 posts

Posted 07 April 2006 - 04:35 PM

We'd spend around $110 a week for hubby and I.
<a href="http://lilypie.com/"><img src="http://lbdf.lilypie....om/tNZNp11.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Pregnancy tickers" /></a>




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users